Japonské hůlky a etiketa

Sushi článek

 

JAPONSKÉ HůLKY A ETIKETA

 

Podle čínské filozofie je jídlo považováno za událost která rozvíjí vztahy mezi rodinou, příbuznými, kamarády atd. Pro to na stole nenajdete žádný příbor, který je určen k řezání či bodání protože tyhle aspekty jsou spojeny s násilím. Proto si můžete všimnout že haši nemají špičaté konce.

 

Haši se vyrabí z ruzných materiálů např. bambusu, dřeva, kostí, kovu. Stříbrné hůlky se údajně používaly v Číně k odhalení otráveného jídla. Pokud byl přítomen jed, hůlky vlivem chemické reakce zčernaly.

 

No a hurá k manipulaci

 

Čínské a japonské jídelní hůlky se od sebe liší délkou - japonské jsou kratší a subtilnější, čínské spíše delší. Technika jídla je ale v obou případech shodná - z hůlek se vytváří jakési kleště, s jejichž pomocí se potrava vkládá do úst. Spodní hůlka je nepohyblivá, jídlo se k ní s pomocí horní pohyblivé hůlky tiskne. Spodní hůlku je třeba vložit do úžlabí mezi palcem a ukazovákem, opřít o spodní část kloubu palce a prsteníkem ji ke kloubu silně přitlačit. Pohyblivá hůlka se drží stejně, jako tužka v bříšcích palce, ukazováku a boční plochy prostředníku.

 

Japonské hůlky na sushi

 

Etiketa

 

Používání jídelních hůlek v Japonsku je spojeno s řadou omezení, podobně jako s příborem v Evropě. Základní zásady jsou následující:

 

- hůlkami se neťuká o stůl, nádobí ani jednou hůlkou o druhou

- sousto je třeba vybrat ještě před ponořením hůlek do nádoby, jídlo se hůlkami nepřehrabuje ani nemíchá

- sousta se odebírají shora, sousto, kterého jste se hůlkami dotkli také naberte

- jídelní hůlky se neolizují

- je nevychované ukazovat hůlkami kolem sebe

- hůlky se nepoužívají k přitahování nádob

- držení hůlek v pěsti je chápáno jako výhružné gesto

- zapichování hůlek do rýže je hrubá nezdvořilost - tímto způsobem se rýže obětuje zesnulým

- překládání jídla jiným osobám vlastními hůlkami je tabu, toto gesto je vyhrazené pouze pro přenášení kostí po kremaci pozůstalými

 

Ještě trochu animace:

 

      Japonské hůlky na sushi   Japonské hůlky na sushi   Japonské hůlky na sushi

 

Zdroj: http://www.yurie.estranky.cz/clanky/japonsko/japonske-hulky

 

 

optimalizace PageRank.cz

Vyhledávání

Přepnout na mobilní verzi

V případě, že máte dotaz, požadavek či zajímavý nápad, nebo nám jen chcete zaslat zajímavý podnět či recept, tak nás neváhejte kontaktovat na emailu: kvasnicka.david@gmail.com.