Co mají rádi v Japonsku?

Sushi článek

 

CO MAJÍ RÁDI V JAPONSKU?

 

Sushi vzalo zbytek světa útokem, a tak to skoro vypadá, že kuchaři země vycházejícího slunce nic jiného ani připravit neumějí. Pokud chcete poznat kulinářské umění Japonska i z jiné stránky, zkuste si usmažit doma třeba krevetku v nadýchaném těstíčku tzv. ebi tempuru.

Tempura (japonsky tenpura) sice není v Japonsku úplně doma - poprvé si ji zde mohli dopřát v polovině šestnáctého století díky portugalským mořeplavcům - ale místní gastronomie ji zná mnohem déle než sushi. Také ona má své specializované restaurace. Neříká se jim však tempura bary, ale tenpura-ya.

Tempura

 

Název tempura se neváže k jedinému receptu, Japonci tak souhrnně nazývají všechny pokrmy, které se připravují obalením v těstě z mouky tempurako a posléze se usmaží v rozpáleném oleji. Výhodou tempury je to, že udrží šťávu i přirozenou chuť obalené suroviny.

Co kousek, to překvapení


Japonci jsou schopni kromě krevet (ebi) obalit prakticky cokoli: kousky ryb a mořskými plody počínaje, zeleninou, houbami, ovocem a zmrzlinou konče. Velmi populární je například tempura z cibule, mrkve, kořenu lotosu (renkon), dýně (kaboča), houby (shiitake), sladkých brambor, cukety, chřestu nebo z lilku.

Protože se místní nebrání nejrůznějším variacím, dělá tempura často společnost také jiným pokrmům. Velmi chutná je například v kombinaci s nudlovou polévkou udon, zabalená v maki sushi (rolované sushi), na lůžku z nudlí soba či na zeleninovém talíři s dušenou rýží, kterému se v Japonsku říká donburi.

 

Krevety

 

Směs na tempuru smíchejte ve větší míse s vodou (na 1 plný hrnek směsi připadne zhruba 3/4 hrnku studené vody). Přidat můžete i nadrcený led. Pozor, směs je nezbytné míchat velmi pomalu, aby se do těstíčka dostalo co nejméně vzduchu.

Těsto by konzistencí mělo připomínat zhruba krupicovou kaši. Připravené krevety uchopíme za ocásek a namáčíme je v těstíčku. V hlubší pánvi nebo ve fritovacím hrnci rozpálíme olej.

Signál k výlovu

Po vhození do hrnce (pozor, vkládejte je jednotlivě) se obalené krevetky potopí. Že jsou hotové, poznáte jednoduše, vyplavou totiž na povrch. Nesmí se však smažit příliš dlouho. Tempurako má na soustu udělat jen lehce nazlátlou křupavou krustu. Pokud nechcete, aby byly příliš cítit po oleji, vyplatí se je zlehka osušit ubrouskem.

Nejchutnější je tempura teplá, proto se servírováním neotálejte. Kousky krevet namáčejte podle chuti do omáčky tsuyu smíchané s vodou v poměru 1:3, nebo do omáčky ajipon. Po namočení ihned konzumujte.

 

Krevetka

 

Přísady: směs na tempuru (tempurako), tygří krevety (oloupané, ale s ocáskem), omáčka tsuyu nebo ajipon, olej na smažení

Výsledek přípravy sushi

 

 

Tip: směs na tempuru, omáčky a další japonské speciality můžete zakoupit například na JAPAN ESHOP nebo na JAPA SHOP.

 

 

Foto: Profimedia

 

 

 

 

 

Zdroj: http://www.tyden.cz/rubriky/apetit/vareckou-po-mape/co-maji-radi-v-japonsku-ebi-tempura_46205.html

 

optimalizace PageRank.cz

Vyhledávání

Přepnout na mobilní verzi

V případě, že máte dotaz, požadavek či zajímavý nápad, nebo nám jen chcete zaslat zajímavý podnět či recept, tak nás neváhejte kontaktovat na emailu: kvasnicka.david@gmail.com.